2016 KATILIMCI GÖRÜŞLERİ:

A.C.T. OTOMOTİV MÜHENDİSLİK DAN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. (Kemal Aydın/Firma Sahibi)

Robotik teknoloji ile ilgili tüm bileşenlerin bir arada bulunması sebebiyle oldukça etkili bir fuar oldu. Günümüzde, bu şekilde konu odaklı fuarlar artık hem ziyaretçileri, hem de katılımcıları memnun ediyor. Alternatif Yayın Grubu’ nu başarılı organizasyonu sebebiyle tebrik ediyorum.

ALTINAY ROBOT TEKNOLOJİLERİ SAN.TİC.A.Ş. (Serhat Oran/Genel Müdür Yardımcısı)

Robot Yatırımları Zirvesi, sıradan bir fuardan farklı olarak yatırım yapmayı düşünen firmaların çeşitli konularda seminerleri izleyip, bilgi edinme imkanı bulmaları benim açımdan en önemli farkıdır. Yatırım projesi olanların aynı kompakt çatı altında hem robot üreticileriyle, hem de entegratörlerle görüşebilecekleri en başarılı organizasyon olduğuna inanıyorum.

 

BECKHOFF OTOMASYON LTD. ŞTİ. (Serkan Çiftçi/Türkiye Satış Müdürü)

Fuar konusu pazarın ilgisini çekmektedir. Organizasyonda aksaklıklar yok denecek kadar az. Daha büyük bütçe ile daha yoğun tanıtımın (yaygın yerel tv ve radyo kanalları, gazeteler, billboardlar, vs...) gerekli olduğunu düşünüyorum. Ziyaretçi sayısı beklentilerimiz seviyesinde. Ancak, daha da artmasını umuyorum. Konferans salonunda gerçekleştirilen sunumların eşzamanlı olması ilginin bölünmesine yol açmakta. Her firmaya her gün sunum hakkı vermek yerine zirve süresince tek sunum hakkı verilebilir. Tüm salonların eş zamanlı kullanımı yerine daha büyük tek salon kullanılabilir.

 

BM MAKİNA SANAYİ ve TİCARET A.Ş. (Kenan Bebek/Genel Müdür Yardımcısı)

2. si düzenlenen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, geçen sene olduğu gibi nitelikli ziyaretçi ve katılımcıları ile başarılı bir organizasyon oldu. Zirve özellikle robot teknolojilerini ulaştığı noktayı göstermesi ve üretimde sağlayacağı olanakları anlatma açısından oldukça önemli işlevi yerine getirmekte.

 

CAVA MAKİNA SANAYİ ve TİCARET LTD. ŞTİ. (Enver Çatak/Genel Müdür)

Ülkemizde sektörlerinde ikincisi düzenlenen; Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi WOW Yeşilköy Kongre Merkezi’nde büyük bir başarı ile gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası düzeydeki çok sayıda katılımcının son derece titiz  çalışmalarla hazırladıkları stantlarda, en üst düzey teknoloji ürün ve hizmetlerini, profesyonel ziyaretçilere tanıtma ve detaylı bilgilendirme fırsatı buldular. Cava Makina olarak zirvede temsilcisi olduğumuz Aro ve Tunkers firmalarının ağırlıklı otomotiv endüstrisinde kullanılan  Robot punta kaynak makinaları, robot tutucu elleri, transfer konveyörleri, döner tablalar ve kenetler gibi ürünlerin yenilikleri ve çözümleri hakkında  detaylı bilgi verme fırsatı bulduk. İlginin yüksek olduğu zirveye sektörün uzman kişilerinin göstermiş olduğu ilgi bizleri oldukça memnun etti.

 

CENIT AG (Luminita Dolchia/Uluslararası Pazarlama Müdürü)

Offline programlama ve simülasyon konusuna odaklanmış bir robotik yazılım çözümleri tedarik eden firma olarak etkinliğe katıldık. Hedef müşteri kitlemiz ark kaynaklaması, rulman hemmajı, yapıştırma ve boyama gibi alanlarda özellikle offline 3D yazılımı gerektiren kompleks 3D operasyonlarında destek arayan üretim firmalarıZiyaretçilerin hem niceliği hem de niteliği konusunda oldukça olumluyuz. Tüm etkinlik bizim çözüm ve teknolojilerimize mükemmel bir biçimde uyuyordu. Buna ek olarak tüm organizasyonu takdir ettik. Buna otel, havalimanı ve otobana yakın olan alt yapısal öğeleri de dahil ediyoruz. Şimdiden gelecek sene yapılacak etkinliğe katılmak için sabırsızlanıyoruz.

 

CLOOS KAYNAK TEKNİK SANAYİ. LTD. ŞTİ. (İbrahim Eyüpoğlu/Satış Müdürü)

Değerlendirmelerimiz konu başlıkları altında aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.
Genel itibariyle fuardan çok memnun kaldık. Özellikle katılımcıların yoğunluğu ve katılımcı profili ve niteliği anlamında çok verimliydi.  Standımızı ziyaret eden tüm katılımcıların ortak buluştuğu payda bu şekilde yapılan bir fuarın adeta ihtisas fuarı şeklinde düzenlenmesi idi. Bu, hem ziyaretçileri dolayısıyla da hem de bizi çok mutlu etti. Zirve boyunca seminerle ile ilgili olarak ziyaretçilerimizin bazı sıkıntılarını dile getirmek istiyorum. Cloos olarak zirvenin her günü sunumlarımızı yaptık ve bu sunumları dolu dolu geçirmeye, materyallerle (kaynak numuneleri, torçlar, ekipmanlar) destekledik. Bundan dolayı Cloos’un seminerine katılan ziyaretçilerden çok olumlu geri dönüşler aldık. Ancak aynı ziyaretçiler yapılan seminerlerden çoğundan memnun kalmadıklarını belirttiler. Bunların ana nedenleri:• Konu başlığı ile seminer içeriğinin bir birinden çok farklı olması,• Sunum yapan katılımcıların sadece ekrandaki yazıları okuması ve ziyaretçilere çarpıcı veya ilgi çekici bir şey sunamaması, • Sunum yapan firmaların sunumlarında firma reklamlarının, seminer konusundan daha fazla zaman alması.
Robot Zirvesi-3:Yerimizi şimdiden ayırtın lütfen.

 

COMAU ROBOT ve SİSTEMLERİ A.Ş. (Kandan Özgür Gök /Ülke Müdürü)

COMAU olarak gerçekleştirdiğimiz ilk pazarlama faaliyeti olması bakımında önem arz eden bu çalışmanın Comau için başarılı olarak geçtiğini belirtmek isterim. Genel olarak katılımdan memnunuz. Ticari olarak etkilerini önümüzdeki süreçte görmüş olacağız. Sunumlarla ilgili olarak diğer fuar organizasyonlarına göre fark yarattığını, sunumlarımıza katılımlardan gözlemlemiş bulunuyoruz. Sektördeki OEM, entegratör firmaların bir araya getirilerek sektörün değerlendirilmesi, sektörün geleceğinin görüşüldüğü bir platforma da ön ayak olmanızın pazar ve faaliyet gösteren firmalar açısında önemli olacağına inanıyorum. Çalışmalarınız için tekrar sizlere teşekkür eder, diğer başarılı çalışmalarda buluşmak üzere iyi günler dilerim.

 

ÇEVİK KONNEKTÖR KABLO MONTAJ SİST.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (Ceyhan Karaman/Genel Müdürü)

2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi bizler için son derece olumlu izlenimler bıraktı. Gerek hedef müşteri ve kontak anlamında istediğimizi fuardan almış bulunuyoruz. Zirve süresince stantlarımızı ziyaret eden gerek katılımcı gerekse ziyaretçiler gelecekte oluşabilecek iş potansiyellerimize dönük olumlu görüşmeler yapıldı. Verdiğiniz destekten dolayı sizlere çok teşekkür ederiz

 

ÇİZMAK MAKİNA DAY.TÜK.MALL.İNŞ.SAN.İTH.İHR.TİC.LTD.ŞTİ. (Hakan Çatıkkaya/Firma Sahibi)

Fuar gayet verimli ve başarılı geçmiştir. Firmamız yeni ürünlerini tanıtmak adına bizim için de güzel bir adım olmuştur. Başarılarınızın devamı dileğiyle.

ENTEK OTOMASYON ÜRÜNLERİ SAN. ve TİC.A.Ş. (Gökçe Ayhan/Kurumsal İletişim Uzmanı)

Öncelikle ST Alternatif Fuarcılık’a yaptıkları özverili çalışma için teşekkür etmek isteriz. Günümüzde ziyaretçiler artık genel fuarlar yerine çözüm odaklı özel fuarlar istiyorlar. Biz de bu etkinliğe robot ve robot ekipmanları sağlayan bir firma olarak katıldık. 3 gün boyunca hem piyasadaki ihtiyaç ve talepler konusunda bilgi edinme fırsatı bulduk, hem de ziyaretçilerimize, üretimde etkinlik ve verimliliklerini artıracak çözümlerimizi sunduk.  Zirveye katılan ziyaretçi profili ile katılımcı firmaların hedef kitleleri kesinlikle örtüşüyordu. Bu durumum arkasında, ST Alternatif Fuarcılık’ın zirve öncesinde yaptığı doğru ve etkili iletişim çalışmaları olduğunu düşünüyoruz. Entek Otomasyon olarak, gelecek yıllarda da bu başarılı organizasyonun bir parçası olmaktan mutluluk duyacağız.

 

EUCHNER ENDÜSTRİYEL EMNİYET TEKN.LTD.ŞTİ.( Oğuz Bayrak/Türkiye Genel Müdürü)

Euchner Türkiye olarak Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne geçen sene olduğu gibi bu sene katılmaktan mutluluk duyduk. Gerçekten hem robot sektörü için hem bizim için ciddi faydalar sağladığını düşünüyoruz. Bu faydaların başında robot sektöründe yer alan tüm işletmelerin ve bu sektöre iş yapan işletmelerin yetkili isimlerinin görüşme imkanı sağlanması gelmektedir. Bu sayede Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, sıradan fuarların dışına çıkılarak somut işlerin ve projelerin konuşulduğu bir organizasyon haline sağlam ve istikrarlı bir şekilde gelmektedir. Geçen seneye göre daha kapsamlı, daha büyük ve sunum programlarının daha etkili olduğunu gözlemledik. Bu noktada geçen sene görüşlerimizin dikkate alındığından oldukça memnunuz. Bugüne kadar yapılan Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi organizasyonlarına katıldığımız gibi seneye de katılmayı düşünüyoruz.

 

FANUC TURKEY END. OTOMASYON TİC.LTD.ŞTİ. (Merve Tüzen/Satış Asistanı)

29,30 Eylül ve 1 Ekim 2016 tarihlerinde, WOW Otel Yeşilköy Fuar Merkezinde düzenlenen ST Alternatif Robot Yatırımları Zirvesinin; sektör profesyonellerine son kullanıcılar ile görüşme fırsatı yaratması, yeni teknolojilerin gösterimine olanak sağlaması ve son kullanıcılara ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir platform sunması bakımından uygun ortamı oluşturduğunu belirtmek isteriz. Zirve boyunca standımızda birçok müşteri ile birebir görüşmeler yapılmış, çok sayıda ziyaretçi de standımıza uğrayıp Fanuc hakkında daha detaylı bilgi almıştır.  Fuarda sergilenen  yeni Fanuc teknolojileri ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmüştür. Zirve sırasında gösterdiğiniz ilgiden dolayı tekrar teşekkür eder, çalışma hayatınızda başarılar dileriz.

 

FESTO SANAYİ ve TİCARET A.Ş. (Burak Hasçelik/Pazarlama Müdürü)

Tecrübesi ve yaklaşımı itibariyle pek çok profesyoneli bir araya getirmeyi başaran güzel bir etkinliği geride bıraktık. Bir önceki yıla göre ; hem katılımcı firmalar hem de ziyaretçiler bazında artış sağlayabilmiş, sektöre odaklanması itibariyle büyük bir boşluğu doldurduğuna inandığımız, çizgisini değiştirmediği sürece ilerleyen yıllarda da desteklemeye devam etme arzusunda olduğumuz bu güzel organizasyon için sizlere çok teşekkür ederiz.

 

GD ROBOTICS MÜH.YAZ.OTOM.MAK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (Özgür Uğurbaş/Şirket Yetkilisi)

İmalat sanayi, zorlu rekabet koşullarından sıyrılmanın tek yolu olarak katma değerli üretimi görüyor ve gündemine ileri teknoloji üretimi oturtuyor. Endüstri 4.0’la birlikte tüm sektörlerin odak noktasında otomasyon ve buna bağlı olarak robot yatırımları bulunuyor. Robot yatırımı ama nasıl? Hangi şirketle? Hangi çözümle? İşte bu soruların cevaplarını Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde çok rahat bulabiliyorsunuz. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, gelişen teknolojiyle birlikte robotların artık önemli bir sektör olduğunun üzerinde durulmasını sağlamıştır. Bu kapsamda daha önceleri büyük makine fuarlarında küçük salonlarda yer bulabilen robot ve otomasyonun, şimdi kendine özgü bir zirvesi olması sektörün müşteri portföyünü genişletebilmesi için önemli bir fırsattır. GD Robotics olarak bu zirvede bulunmaktan onur ve mutluluk duyduk.

 

GEDİK KAYNAK SANAYİ ve TİCARET A.Ş (Nihal Göksulu/Pazarlama Müdürü)

Stant kurulumu esnasında geçen sene olduğu gibi bu sene de sıkıntı yaşadık. Bir otelin balo salonunda bu sergi yapıldığı için ağır malzeme sergilensin istenmiyor;  ancak konu edilen ürünler robot ve hafif olması çok zor. Bu arada organizasyonun duyurusunun da daha iyi yapılabileceğini düşünüyoruz.

 

GIMATIC OTOMASYON TİC. LTD.ŞTİ. (Murat Cebeci/Genel Müdür Yardımcısı)

Genel olarak bizim için olumlu ve iyi geçti. Önemli bir şikayetimiz yok.

 

ISRA VISION VISTEK YAPAY GÖRME OTOM.SAN.TİC.A.Ş.(Neslihan Sargut/Pazarlama Müd.)

Robot Yatırımları Zirvesi organizasyon olarak yine başarılı idi. Ancak 2015 yılındaki organizasyon ile kıyasladığımızda ziyaretçi potansiyeli bakımından ne yazık ki bu yıl aynı tadı yakalayamadık. Bunun nedenini düşününce; geçen sene daha butik bir organizasyondu. Bu  sene biraz daha büyümüş olması organizasyonu zirveden çok fuara dönüştürmüştü. Önümüzdeki sene daha verimli olmasını umuyoruz.

 

KAYNAK TEKNIĞI SANAYI VE TICARET A.Ş (Mehmet Öztürk/Ürün Müdürü)

Fuar organizasyonu için çok teşekkür ederiz, genel itibari ile güzel bir organizasyondu, memnun kaldık. Hem sanayiden, hem de eğitim kesiminden ziyaretçilerimiz oldu, aktif olarak zirve boyunca çalıştık. Aşağıda iyi olan ve iyileştirilmesi gereken noktaları belirtiyorum, lütfen bunları bir sonraki yılın organizasyonu için pozitif bir destek olarak değerlendirin. Aklımıza gelen pozitif noktalar; • Metronun hemen yanında yer alıyor olması zirvenin ulaşılabilirliğini kolaylaştırdı, • Yeterince davetiye gönderimi yapılması, VIP ve normal davetiye ayrımı yapılması, • İyileştirmeye açık olan noktalar; • Ziyaretçi sayısı genel olarak iyi olması ile beraber (2. organizasyon) biraz daha gelen müşteri sayısı artırılabilirdi sanırım.

 

KEBA BİLİŞİM MAKİNA SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (Arif Aykan Kılıç/Genel Müdür)

Stant ile ilgili ufak tefek aksaklıklar oldu ama önemli değildi. Zirvenin biraz daha tanıtıma ihtiyacı var diye düşünüyorum. Bazı müşterilerim fuar sonrasında neden gelmediklerini sorduğumda ya ilk defa benden duydu ve sergi olarak geçmesinden dolayı sanki küçük bir organizasyon olarak düşünmüşler ve ziyaret etmeyi değmeyeceğini düşünmüşler. Genel olarak başarılı bir organizasyon oldu tebrik ederim.

 

KENTTUR MÜHENDİSLİK ve PAZARLAMA A.Ş. (Selim Dölay/Genel Koordinatör)

İlki geçen yıl gerçekleştirilen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi'nin bu yıl yapılan ikincisi, yoğun ziyaretçi katılımı ile beklentilerimizi karşıladı. Önemli firmaların konu ile ilgili uzmanlarının, projelerine yönelik en doğru çözümü bulmak üzere gelmiş olduklarını gördük. Etkinlik süresince cobot'ların, oldukça bilinir ve işletmelerin doğrudan cobot ile ilgili çözümler noktasında fazlası ile istekli olduklarını da gözlemledik. Yeni ürünlerimiz MiR mobil robot ve OptoForce Force-Tork sensörü de gerek son kullanıcılar gerek enregratör firmalar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Bu etkinliğin, son derece konsantre yapısı ile gelecek yıllarda çok daha kökleşeceğini tahmin etmek zor değil.

 

KERAMİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (Özgür Yanar/Satış Mühendisi)

Konuyla direk ilgili ziyaretçilerin olması anlamında faydalı bir organizasyon olduğunu düşünüyoruz Sunum saatlerimiz ve aynı saatteki diğer sunum programları nedeniyle katılımın az olduğunu düşünüyor ve bir sonraki zirvede bu hususa bizim de dikkat edeceğimizi belirtmek istiyoruz Katılımcı sayısı çok fazla olmamakla beraber gelen ziyaretçilerin %80’inin reel proje ve yatırımlarla ilgili gelmiş olması mutluluk verici, organizasyon organizatör kurumdan idari anlamda beklenen yardımları layıkıyla sağlaması anlamında başarılıydı. Gelecek yıl daha güçlü sunumlarla katılmayı planlamaktayız.

 

KUKA ROBOTER CEE GmbH MERKEZİ AVUST.TR.İST.ŞB. (Gülşah Özçelik KatmerPazarlama)

Doğru ziyaretçiler seçilmiş, hem var olan hem de potansiyel birçok müşteriyle görüşme imkanı bulduk. Geçen seneye nazaran organizasyon daha iyiydi. Sunumlarda teknik konulara biraz daha dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Aynı anda fazla sunum olması ziyaretçilerin çok fazla bölünmesine sebep oldu. Sadece robot odaklı bir organizasyon olduğu için çok verimli geçti.

 

KURŞUNEL KALIP MAK.OTO YED.PAR.MET.SAN.TİC.LTD.ŞTİ (Ufuk Yüksel/Satış Sorumlusu)

Geçen yıl da katılmış olduğumuz tarafınızdan düzenlenen bu güzel organizasyon bu sene de yer anlamında büyüyerek ve katılan firmaların ilgisiyle iyi bir ivme yakalamış durumda. Fakat beklediğimiz ilginin geçen yılki organizasyonun altında kaldığını söylemek isterim. Nitelikli firmaların bu yıl daha az ilgi gösterdiği bir organizasyon yaşamış olduk. Perşembe ve Cuma günleri daha farklı organizasyonlar düzenleyerek daha cazip bir hale getirilerek cumartesi yoğunluğu yakalanabileceğini düşünüyorum. İleriki yıllarda organizasyonun daha başarılı bir hal almasını temenni eder, iyi çalışmalar dilerim.

 

KÜBİK ROBOTİK MAKİNE SAN. ve TİC. A.Ş. (Serhat Bileyci/Genel Müdür)

Firmamız açısından pozitif bir fuardı. Geçen yılda talep etmiş olduğumuz gibi; organizasyonun ileriki yıllarda spesifik robot projelerimizi de sergileyebileceğimiz ve kendi stant çalışmamızı yapabileceğimiz (standart stand’a mahkum olmayacağımız) alt yapılara sahip profesyonel bir fuar alanında ve daha kapsamlı katılımcılar ile olmasını temenni ediyoruz.Ziyaretçi sayısının fazlalaşması için ek çalışmalar yapılması konusunda projelerinizin artması da bir diğer beklentimizdir. Verimlilik olarak güzel bir organizasyondu.

 

LEUZE ELECTRONIC SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ (Ayşegül Dedeli/Pazarlama Sorumlusu)

Geçtiğimiz yıl ziyaretçi olarak bulunduğumuz, ilki düzenlenen Robot Yatırımları Zirve ve Sergisi’nin tedarikçi ile esas hedef kitleyi bir araya getirmesi açısından başarılı bir organizasyon olduğunu düşündük ve ikincisinde standımızla yer almaya karar verdik. Aldığımız geri dönüşler yerinde bir karar vermiş olduğumuzu gösterdi ve standımızın gördüğü ilgiden memnun kaldık. İlerleyen yıllarda da katılım gösterme arzusu içerisindeyiz. Etkinlik için ST Alternatif Fuarcılık’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

MITSUBISHI ELECTRIC TURKEY ELEKTRİK ÜRÜNLERİ A.Ş. (Ahenk Sınmaz/Pazalama Sorumlusu)

29 Eylül – 1 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2. Robot Zirvesi’ne katılmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Robot Endüstrisi açısından verimli bir organizasyondu. Katılımcı ve ziyaretçi profillerinin nitelikli olmasının yansıtmış olduğu sonuç ile birlikte organizasyonun amacını ve hedefini doğru noktada buluşturduğu kanaatindeyiz. Sunum organizasyonlarınız ise sektörlere sağlamış olduğunuz destek açısından katkı sağlayıcı ve başarılıydı. Sektör profesyonelleri ile bir araya geldiğimiz bu etkinliğin devamını dileriz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

MURR ELEKTRONİK SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ. (Talat Avcı/Genel Müdür)

Genel olarak memnunum. Nedeni • Fuarın küçük olması • Gelen ve katılan firmaların nitelikli olması, • Ulaşımın iyi olması  • 3 Gün olması ve pazar günü  olmaması Tavsiyelerim; Taysad , otomobil firmalarının derneklerini buraya yer vererek davet edilirse tahminim müşteri sayısı artacaktır. Son kullanıcılar daha fazla buraya çekebilmek lazım.

 

NACHI TURKİYE ŞUBESİ (Gökhan Kırmacı/Genel Müdür)

2.Robot Yatırımları Zirvesi, Türkiye’de robot sektörünü yine bir araya getirdi. Üretici, tedarikçi, entegratör ve son kullanıcıları bir araya geldiği, sektörün en geniş kapsamda temsil edildiği, robotik otomasyon sektörünün hak ettiği büyüme değerlerini yakalayabilmesi için yatırımcılar aydınlatıldı. Endüstrisinin en gerekli oyuncusu olan robotların, Türkiye’nin endüstrileşme dalgasındaki yeri ve hayati seviyedeki gerekliliği herkes tarafından bir kez daha görülmüş oldu. Önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan zirvede Nachi olarak yine yer alacağız.

 

OMRON ELECTRONİCS LTD.ŞTİ. (Nurcan Konak/Pazarlama Müdürü)

Geleceğin akıllı fabrikalılarında,  robotların insanlarla yan yana uyum içinde çalıştığını göreceğimize inanıyoruz. Bu konu da ST Alternatif  firmasının da bizlerle aynı düşünce de olduğunu, bunu ülkemizde de hızlı bir şekilde hayata geçirmek ve yatırımcıları daha fazla bilinçlendirmek için  düzenlediği  fuar organizasyonu ile bir kez daha iyi anladık.  Omron  firması olarak endüstriyel  robotlarımızı algılama, kontrol, hareket ve güvenlik   ürünlerimiz ile  entegre ederek makine ve hatlar da üretimi ve verimliliği arttıran yenilikçi çözümlerimiz ile  akıllı fabrikaların  sağlanması konusunda  Robot Yatırımları Zirvesi  sırasında  standımızda ve  sunum  salonlarında  yatırımcı firmaları bilgilendirmek, onlarla birlikte olmak ve karşılıklı paylaşımlarda bulunmak bizler için memnun edici oldu.   ST Alternatif Yayıncılık’a, lider firmalar ile yatırımcıları tekrar 2. kez bir araya getirdiği için teşekkür ederiz. Bizler için oldukça verimli bir zirve oldu.

 

OSKON OTOMASYON PAZARLAMA ELEKTRİK  (Nefize Karagöz/ Elektronik Mühendisi)

Bu yıl 2.’si düzenlenen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi sektörün en dikkat çekici etkinliği durumuna gelmiştir. İstikrarını artan ziyaretçi sayısıyla sürdürmesi sebebiyle bu alanda faaliyet gösteren firmaların yoğun ilgisiyle karşılaşılmıştır. Özellikle ülkede yaşanan olaylara rağmen katılımcı sayısını arttırmış olması ayrıca dikkat çekicidir. Ziyaretçilerin zirve konusu ürün ve uygulamalara ilgisinin olması, birçoğunun işletmeler için çözüm araması nedeniyle katılımcılar açısından oldukça verimli olmuştur. ST Alternatif ekibinin olumlu yaklaşımları, ilgileri ve yapılan tanıtımlar istenilen etkiyi sağlayarak stantlara olan ilgiyi arttırmıştır. Böylesine başarılı bir etkinliğe imza atmalarından dolayı tüm organizasyon ekibini yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

PİLZ EMNİYET OTOMASYON ÜRÜNLERİ ve HİZM.TİC.LTD.ŞTİ (Selcan Soğur /Pazarlama Sorumlusu)

Pilz Türkiye Ailesi olarak öncelikle böyle etkili bir organizasyona imza attığı için Alternatif Yayın Grubu’na teşekkür ederiz. Bu yılki etkinlikte biz 3-Boyutlu Emniyet Kamera Sistemi SafetyEYE’yı katılımcıların ilgisine sunduk. Gerek SafetyEYE gerekse Risk Değerlendirme ve Kolaboratif Robotlar için sunduğumuz Çarpışma Kuvveti Ölçüm hizmetlerimiz ile ilgili olumlu geri dönüşler aldık. Robot Zirvesine sayesinde ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen ve konu ile ilgili ziyaretçilerimize ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tanıtma ve detaylı bilgi verme fırsatı bulduk. Önemli projeleri gerçekleştirmek üzere davetler aldık. Bizim için çok verimli bir organizasyon oldu, tekrarlanmasını dileriz. İlginiz için tekrardan teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

 

PLC MERKEZİ ELEKTRONİK OTOM.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (Engin Altın/Teknik Müdür)

Öncelikle yapmış olduğunuz organizasyon için teşekkür ederiz. Organizasyon gayet iyiydi. Sunumların olması güzeldi. Katılım profili çok iyiydi, hedef kişiler gelmişti. Otel gayet iyi hizmet verdi. Başarılarınız devamını dileriz.

 

ROBORIDE END. ROBOT OTOMASYON EĞL. SISTEMLERI  (İlhan Mert Çoltu/Genel Müdür)

Kapsam olarak daha büyümüş olarak gözlemlediğimiz sergi alanında her hangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Ancak sergileyeceğimiz robotlarımızın ve ekipmanlarımızın hem zirve alanına kurulumlarında, hem de sökme esnasında problemlerle karşılaştığımızı söyleyebiliriz.  Bu hususta önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı çözümler üretmenizi ve tedbirler almanızı önemle rica ederiz. Ayrıca pozitif tavrınız ve ilginiz için özellikle teşekkür etmek isteriz. Başarılarınızın devamını diler, iyi çalışmalar dileriz.

 

ROTSİS ROBOT VE OTOMASYON SİST. TEK.  (Muttalip Büyükşahin/Proje Müdürü)

Organizasyon ile ilgili görüşlerimiz; • 1. Robot yatırımları zirvesine göre oldukça iyi gelişmeler var, • Hedef kitleye ulaşım çok daha iyiydi, ama duyuru ve bilgilendirmeler daha iyi olabilirdi,
• VIP kart uygulaması güzeldi, ama çok fazla sayıda VIP kart olması, VIP katılımın özelliğini yitirmesine neden olmuş. Ayrıca VIP kartın ne gibi avantajlar sağladığını soranlara pek verebileceğimiz cevap olmadı. • Davetiye ve broşürlerde fuar başlangıç ve bitiş saatleri yazılmamış, yazılırsa çok iyi olur • Konu ile ilgili internet siteniz var, yapılan etkinliklerin görsellerini paylaşmıyorsunuz. Fuar süresince çekilmiş olan fotoğrafları ve videoları bu internet sitesinden paylaşabilirsiniz. • Sitede bulunan sosyal medya linklerinizin hiçbiri çalışmıyor. Bu tür organizasyonlarda sosyal medyanın önemi yüksek. En azından katılımcıların çektiği görseller buralardan paylaşılabilir.

 

SCHMALZ VAKUM SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ. (M.Tahir Kavak/Satış Müdürü)

Robot yatırımları fuarı yeni müşteriler ile tanışabilme ve mevcut müşteriler ile  güncel projeleri değerlendirme imkanımız olmuştur. Özellikle konferansların ziyaretçilere bilgi aktarımının gerçekleşmesi ve toplantı sonrası ilgililer ile detaylı görüşebilme imkanı bulabilmemiz açısından verimli geçtiğini düşünüyoruz.

 

SCHUNK INTEC BAĞLAMA SİSTEMLERİ (Sencer S. Sevim/Otomasyon Sistemleri Satış Müdürü)

Organizasyonun katılımcı ve ziyaretçi profilinin geçtiğimiz seneye kıyasla daha da geliştiğini gördük. Sektörün önde gelen firmalarını bir arada görmek hem ziyaretçiler hem de bizim açımızdan verimli oldu. Zirveyi genel olarak iyi bulduğumuzu belirtmek isterim. Sergi alanının makul seviyede olmasının ziyaretçilerin sunumlara zaman ayırabilmesine imkan tanıdığını düşünüyorum. Bununla birlikte stantlarda yeteri kadar uygulama olmadığını düşünüyorum. Sergi alanının zemininin halı olması da buna etken olabilir.

 

SERVOPRES MEKATRONİK OTOMASYON SAN. TİC. A. Ş. (Bedil Uzmanoğlu/Genel Müdür)

İlk defa katıldığımız bu etkinlikte, tereddütlerimiz var iken oldukça başarılı geçtiğini söyleyebiliriz. Fuarların en önemli detayı bizce ziyaretçilerin sayısı değil, doğru kişilerin fuara gelmiş olmasıdır. Geliştirilmesi gereken noktaları olmakla beraber  organizasyon bu konuda  oldukça başarılı olduğunu düşünüyoruz. Düzenlemiş olduğu bu zirve&fuar için Alternatif Yayın Grubu’nu tebrik ediyoruz.

 

SEYKOM METAL MAKİNA KAYNAK OTOM. SAN. TİC.  (Yunus Aliş/Robotik&Otomasyon Birimi Yöneticisi)

Her geçen gün gelişen ve daha da büyüyen sanayi ve endüstri kollarının ihtiyacı haline gelen robotlar hakkında böyle bir organizasyon yapılması bizi mutlu etti. İkincisini düzenlemiş olduğunuz zirveye katılarak hem rakiplerimizi tartmış olduk, hem de yeni kişilerle karşılaşma fırsatı bulduk. Böyle bir organizasyon için sizlere ve Alternatif Yayıncılık’a çok teşekkür ederim. Zirve hakkında olumlu görüşlerimiz bulunmakta fakat bunun yanında eksileri söylemek daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Robot Yatırımları deyince aklıma Robot yatırımı yapmayı düşünen firmaların ve bunlara cevap verecek firmaların katılması gerekir diye düşünüyorum. Ancak robot ile ilgisi olmayan, ürün satan  otomasyon vs. firmalarının katılımı zirvenin prestijini düşürecektir. Bu firmaların yerine rakibimiz de olsa Robot üzerine çalışan firmalara yer verilmesi uygun olacaktır kanaatindeyim. • Bir çok firmanın ziyaretçi sayısını geçe yıla göre az bulması, biz de aynı görüşteyiz, • Dinleyici sayısının az olması nedeniyle sunumların 16:00 dan sonraya bırakılmaması, • Sunum sayılarının sayı olarak biraz azaltılması ve bu konuda seçici olunması.

 

SICK SENSÖRLER VE İLERİ CİHAZLAR KONTROL A.Ş. (Müge Altınbaş/Pazarlama İletişim Uzmanı)

Koridorlar çok sıkışık ve hangi firma nedir anlaşılmıyor. Firmayı anlayabilmek için hep yukarı bakmak zorundasın. Bu nedenle koridorların genişletilmesi ve firma isimlerinin daha kolay görünmesi gerekmektedir. Katılımcıların ve gelen ziyaretçilerin %80 oranı Bursa ve İstanbul Anadolu Yakası’ndan gelmesine rağmen neden zirve Avrupa Yakası’nda gerçekleşiyor

 

SİFF ELEKTROMEKANİK SAN. LTD. ŞTİ. (Özgür Yıldız/Ticaret Yöneticisi)

2. Robot Yatırımları Zirvesi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Siff Elektromekanik için oldukça başarılı ve verimli geçti. Sadece fuarın değil, Türkiye’nin ilk ve tek tamamen yerli üretim robotik servo pensesini otomotiv sanayinin büyük oyuncuları yıllardır kullanarak bizzat test ederken, henüz kullanmamış ziyaretçiler de yakından inceleme fırsatı yakaladı. Robotik segmentte yer alan ve kendini büyük ölçüde ispat etmiş makinalarımızın gördüğü ilgiden, iyi tanıtılmış bu zirveyi görmeye gelen ziyaretçilerin olumlu görüş ve dönüşlerinden son derece memnunuz. Robot endüstrisini bir araya getiren bu zirvenin aynı konseptte ve kapsamda devam etmesi katılımcılar ve ziyaretçiler açısından oldukça faydalı olacaktır. Odak noktası dağınık, bir çok farklı ürün grubunu ziyaretçilere karmaşa halinde sunup insanların zamanını ve enerjisini tüketen fuarlar yerine, Robot Yatırımları Zirvesi gibi spesifik, konusu ve kapsamı belli fuar-zirvelere ihtiyacımız var.

 

SK TEKNOLOJİ  (Özgün Yabalak/Yazılım Geliştirme Uzmanı)

Genel olarak fuarın gidişatından ve organizasyondan memnun kaldık. Katılımcı firmaların profilleri, fuara ilgi gösteren kitlenin profil ve ilgi alanları, sektördeki konumumuzu ve önümüzdeki süreçte izlememiz gereken yol hakkında daha net bilgi ve fikir sahibi olmamıza katkıda bulundu. Kurduğumuz yeni bağlantılarla proje yapmak istediğimiz alanlarda kendimize yeni kapılar açtık. Endüstriyel bazda çalışan firmaların bizim gibi robotiğe farklı bir bakış açısı olan firmalardan neler beklediklerini ve proje çalışmalarında neler talep edebileceklerini bu fuar ile daha iyi anladık.

 

STAUBLI SANAYİ MAKİNA VE AKS. TİC. LTD. ŞTİ (Gizem Güneş/ Pazarlama ve İş Geliştirme Uzmanı)

Sergi konsepti sayesinde potansiyel ve mevcut müşterilerimizle esnek saat aralıklarında ortak bir lokasyonda buluşma imkanının yanı sıra seminerler sayesinde robotik teknolojiler ve yatırımları konusunda fikir alış verişi fırsatı yaratan, pazarlama çalışmalarının başarılı sonuçlarının alındığı bir organizasyondu.

 

TARA ROBOTİK OTOMASYON VE MAK. İML. SAN. TİC. LTD. ŞTİ (Emrah Hünerlitürkoğlu/Elo. ve Hab. Mühendisi-Satış Müdürü

Tara Robotik için çok faydalı yararlı bir etkinlik oldu. Anadolu yakasında düzenlenseydi daha çok ziyaretçi olurdu diye düşünüyorum. Çoğu müşterim trafik yüzünden gelmedi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

 

THK GmbH TÜRKİYE (Talip Düzköprü/Satış Mühendisi)

2016’da ikincisi düzenlenen Robot Yatırımları Zirvesinin bir öncekinden daha kapsamlı olması ülkemizdeki robotlu üretime geçiş sürecinin geleceği açısından sevindiricidir. Birçok katılımcının sergilediği robotların kritik hareket eksenlerinde Thk ürünlerinin kullanılıyor olması ve Türkiye’deki entegratör firmalarının Thk kullanımı bu sektördeki yerimizi açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır. Thk, ilk kez R-7 humanoid (insansı) robotla bu fuarda yer alarak, endüstriyel robotların yanı sıra gelecekte etkisini daha çok hissettirecek bu alanda da öncü olduğunu ortaya koymuştur. Zirveyi diğer organizasyonlardan ayıran en önemli kısım ise katılımcı firmaların yaptığı sunumlar olduğunu düşünüyoruz. Bu sunumlar ziyaretçilerin firmaları tanımasından ziyade spesifik uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak zirveyi ihtisas fuarı haline getirmektedir. Önümüzdeki organizasyonlarda da yer alacağımızı belirterek başarılar dileriz.

 

TPM END.OTOMASYON ELEK.MÜH.NAK.MAK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (Tarık Ümit Pehlivan/Genel Müdür)

Tpm End. Otomasyon olarak organizasyonunuzu  başarılı ve bilgilendirici bulduğumuzu söylemek isterim. Başarılı ve amacına uygun olarak düzenlenmişti. Katılan firmalar düzenli, sergilenen ürünler yatırımcılara yönelikti, zirvede konuşulanlar açıklayıcı nitelikteydi. Organizasyonla ilgilenen görevliler ilgiliydi ve organizasyonunuz düzenliydi. Tpm olarak pek çok firma ile tanıştık, umarım olumlu dönüşler alırız. İlginize teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

TRİGON ROBOTİK OTOM. MAK.OTO.YED.PAR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (Erkan Engin/Firma Sahibi)

Geçen seneye göre daha güzel bir organizasyon oldu ve inanıyorum ki her yıl daha da büyüyecek ve sektörde marka haline gelecektir. Biz sektör temsilcilerini böyle bir organizasyonda birleştirdiğiniz için teşekkür ederiz. Seneye aynı yapıda ama bir adım daha önde organizasyon bekliyoruz sizlerden.

 

TROAX GÜVENLİK SİSTEMLERİ HİZ. TİC. LTD. ŞTİ. (Hüseyin Kuhak/Managing Director)

Robot Yatırımları Zirvesi’ni ben çevreme, butik bir fuar olarak tanımlamaktayım. Bu fuar ile bizleri hedef müşterilerimize ulaştırdığınız için Troax Güvenlik Sistemleri adına teşekkür ederim. Ekibinizin özverili çalışmaları sayesinde, çok güzel bir fuar geçirdik. Firma geri beslemelerimizi sizinle de 6 ay içerisinde paylaşacağım. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

 

VALEN BİLİŞİM MEDYA TEKNOLOJİLERİ SAN. ve TİC. LTD.ŞTİ. (Abdullah Ziya Argıllı/Ürün Müdürü)

Türk Sanayisinin ihtiyacı olan ve gittikçe artan gereksinimlerin karşılanması için orta ve daha büyük tüm girişimlerin yapmak istediği robot yatırımları konusunda görüşme ve planlama fırsatlarını sunan Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi organizasyonu, oldukça önemli bir fonksiyon sunmuş ve sistemleri oluşturan tüm halkaları bir araya getiren Alternatif Yayıncılık önemli bir misyon üstlenmiş. Valen Bilişim olarak geleceğin şekillendirilmesi konusunda yapılan bu girişimi, hem ülkemiz hem de firmamız açısından önemli bir buluşma noktası olarak görüyoruz.

 

WAGO ELEKTRONİK SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ. (Engin Gürbüz Makine Otomasyonu Proje Müdürü

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ni organizasyon anlamında değerlendirirsek; genel anlamda rahatsız edici bir sorunla karşılaşmadık. Fuar alanı içindeki nakliye hizmeti ve standların kurulumu gibi hizmetler olumluydu. Ziyaretçi profili tatmin ediciydi.

 

YASKAWA TURKEY ELEKTRİK TİC. LTD.ŞTİ. (Can Ertaç/Operasyon Uzmanı)

Zirve genel olarak başarılı geçti. Başarılı olarak nitelendirmemizin ana sebepleri ise konuyla ilgili kişilerin gelmesi ve şov yerine iş odaklı bir etkinlik olması. PLC ile robot kontrol demomuzun(MOTOLOGIX) beklenen etkiyi yaratmasının temelinde de bu sektörde bilgili kişilerin katılımıydı. Geliştirilmesi gereken konuların başında lokasyon geliyor. Ziyaretçilerin ve katılımcıların büyük çoğunluğu Anadolu yakasından katılım yaptı ve etkinliğin Anadolu yakasında olmamasından ötürü şikayette bulundular. İkinci konu ise sunumların azaltılması ve birbiriyle çakıştırılmaması. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Henüz Görüş Beyan Etmeyen Diğer Katılımcı Firmalar:

ABB ELEKTRİK SANAYİ A.Ş.
ALBAKSAN-KYOKUTOH
AVENCO HAV. TEKN. AR-GE SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
CD MAKİNA SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.
INTECRO ROBOTİK OTOM. AR-GE MÜH. MAK. SAN. TİC. A.Ş
ISSE ULUSLARARASI TİCARET ve LAZER TEKN.SAN.LTD.ŞTİ.
OERLIKON KAYNAK ELEKTRODLARI VE SANAYI A.Ş
ONS MAKİNA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ.
RTS ROBOT TEKN. OTOM. ELEKTROM. MÜH. OTO.

 

 

2015 KATILIMCI GÖRÜŞLERİ:

 

BECKHOFF Pazarlama İletişimi Sorumlusu Sarah Gburek

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, Türkiye'de robot endüstrisine fokuslanan bir organizasyondu. Zirve sayesinde, sistem entegratörü firmalar, makina üreticileri, son kullanıcı, çözüm sağlayıcılar vb. robot çözümleri, piyasadaki talep ve fırsatlar ile alakalı bilgi edinme fırsatı buldu. Yeni potansiyel müşterilerle tanışma fırsatımız da oldu. Sergi alanı yeterliydi, kompakt bir sergi anlayışı ile ziyaretçiler tüm standları gezebildi. Havalandırma gibi kimi kusurlara rağmen başarılı bir organizasyon olarak kabul edilebilir.

 

BM MAKİNA Şirket Yetkilisi Kenan Bebek                                                          

1. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, günden güne daha rekabetçi olan iş dünyasında robot yatırımlarının önemi ve yapılabilirliği açısından bir açığı kapatştır. Zirveye gösterilen yoğun ilgi ve ziyaretçi profili düzeyi de bunu teyit etmektedir. Firmamız açısından, gelişen bu sektörde bize yön gösterici nitelikte olumlu bir organizasyon olmuş ve ciddi görüşmelerin başlancını sağlamıştır.

 

CENIT AG Dijital Fabrika Çözümleri Pazarlama Bölümü Sorumlusu Jens Fetzer

Etkinliğe offline-programlama ve simülasyon odağıyla robot yazılım çömleri sağlayan bir firma olarak katıldık. Hedef müşterilerimiz boyama, silindir geri kıvırma, yağlama, ark kaynağı yapma gibi konularda offline 3D yazılım gerektiren, kompleks 3D operasyonlarına büyük ihtiyduyan üretim firmaları. Aynı zamanda sistem entegratörlerini de hedef alıyoruz. Zira son kullanıcıya otomasyon konseptleri temin etme noktasında onlar da bahsettiğimiz araçlara ihtiyduyuyor. Ziyaretçilerin hem niceliği hem de niteliğinden son derece hnukaldık. m etkinlik bizim çözüm ve teknolojilerimize mükemmel uyuyordu. Buna ek olarak otellere, hava alanına ve otoyola yakın olması sebebiyle iyi alt yapısı dahil tüm organizasyonu takdir ettik. Şimdiden bir sonraki yılın etkinliğine katılmak için sabırsızlanıyoruz.

 

EUCHNER Elektrik Elektronik Mühendisi Ahmet Erdemirli

Öncelikle Euchner Türkiye olarak bu organizasyona katkı vermekten mutlu olduğumuzu söylemek isteriz. Ziyaretçi profili bizim için uygundu. Euchner Türkiye olarak görüşümüz bu organizasyonun ikincisinin kesin yapılması yönündedir. İyileştirmeler elbette gereklidir. Bunların bında seminer ve sunum düzenlemeleridir. Bu ilk organizasyonda aynı zaman dilimlerinde birçok sunum ve seminerin olması ziyaretçilerin ilgisinin dağılmasına sebep oldu. İkinci olarak yerin daha geniş olması gerekmektedir.

FESTO Pazarlama Müdürü Burak Hasçelik

Katıldığımız 1. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi ile ilgili Festo olarak yorumumuz şöyle: Öncelikle güzel bir organizasyondan başarıyla çıkmanız sizler kadar Festo ailesi olarak bizleri de memnun etti. Gerek kongrenin ilk kez zenlenmesi gerekse sektörden pek çok tedarii ve kullanıcıyı bir araya getirme çabalarınız gerçekten takdir edilmesi gereken bir unsurdur. Özellikle organizatör firmanın yapmış olduğu tanıtımlar, gönderilen davetiyeler ve davetlileri tek tek telefonla arayarak katılım onaylarını alması, katılımın içeriğinin kalitesini ve ziyaretçi sayısını fazlasıyla arttırdığı görüşündeyiz. Festo olarak kendi stant yapımızın dışında bir stantla kongreye katıldık ve bu durum bizim esnekliğimizi etkiledi. Ömüzdeki yıllarda bu

organizasyona katılma arzumuz devam etmektedir. Bu vesileyle yapmış olduğu güzel ve etkili organizasyon için ST Alternatif Fuarcılık’a tekrar teşekkür etmek isterim.

 

FİKSSAN FİKSTÜR Mekatronik Mühendisi Merve Levent

Fuarda bizler gibi çoğunlukla otomotiv yan sanayi olarak çalışanlar haricinde farklı sektörlerden firma çalışanları ile tanışma ve gelecekte birlikte projeler yapmak için konuşma fırsatı bulduk. Fuar sonrandaki haftalar içerisinde bizlerle görüşen firmalardan projelendirme konusunda geri dönüşler aldık. Fuarda ilgili ve konusunda yetkili katılımcıların olması bizleri memnun etti. Bu nedenle etkili, verimli bir fuar geçirdik. Fikssan Sanayi adına fuarı düzenleyen organizatör firmaya, fuara yoğun olarak ilgi gösteren m firma ve katılımcılara teşekkür eder, çalışma hayatında birlikte olmayı dileriz.

 

GEDİK HOLDİNG CEOsu Dr. Mustafa Koçak

Fuarın genel anlamda faydalı olduğu muhakkak, bunu belirtmek isterim. Fuarın yapıldığı dönemde Türkiyedeki siyasi durumun tam manayla açıklığa kavuşmamış olması, yani seçim öncesi dönem olması sanıyorum fuarı biraz etkiledi. Çünkü bu ürünler yatırım malıdır ve

siyasi konulardaki belirsizlikler ilk önce yatırımları olumsuz etkiler, bu anlamda sıkıntılar yaşanabilmiştir. Ancak genel olarak pozitif bir değerlendirme yapabiliriz.

 

INTECRO – ROBİTAL Proje Satış Yöneticisi Gözde Parla

İlki gerçekleştirilen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi için firmamın katılımı konusunda ilk bta tereddüt ettik. Aklızda ziyaretçi sayısı kolur, katılan ziyaretçilerin yatırım potansiyeli nedir gibi birçok soru vardı. Fakat Alternatif Yayıncılık çalışanlarının inancı bizi ikna etti. Ziyaretçilerin yun ilgisi, sunum ve konferanslardan doğru bilgiler edinerek kendi yatırımları hakkında verdiği bilgiler tüm tereddütlerimizin yersiz olduğunu gösterdi. İlki olmasına rağmen iyi bir organizasyon düzenlenmiş ve hedef yatırımcılara ulaşılmıştı. Bundan sonraki organizasyonda daha yük alan tercih ederiz. 2 gün yerine 3-4 gün olsa iyi olur.

 

ISRA VISION Pazarlama Müdürü Neslihan Sargut

1. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi şirketimiz adına memnuniyet verici. Ziyaretçi potansiyeli yüksek ve dolu dolu gen bir organizasyondu. Organizasyon öncesi organizatör firma ile temaslarımız, kurulum hazırlıkları sırasındaki destek ve organizasyonun ilgili kişi ve firmalara duyuruluşunun başarı ile gerçekleştiğini düşünmekteyiz. Önümüzdeki yıllarda organizasyon kapsamının, katılımcı ve ziyaretçi olarak daha da artması dileğimiz


KENTTUR MÜHENDİSLİK Genel Koordinatörü Can Atacan

1. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi'nin, geleneksel fuar uygulamalarından farklı olarak geniş bir alana yayılmayan yapısı ile hedef odaklı, konuyu bilen ve ciddi talep sahiplerinin geldiği, katılımcı firmaların ise bu sayede daha verimli geri dönüşümler alabildiği bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz. Sadece robot ve robotla ilgili otomasyon ana ekipmanlarının yer aldığı etkinlin, çok fazla dağılmadan bu şekilde devam edeceğini umarız. Aynı konsept çerçevesinde devam ettiği takdirde, ihtisas fuarı şeklinde ve saygın bir konumda olacağından gerek katılımcıların gerek ziyaretçilerin, kısa sürede takvimlerine mutlaka ekleyecekleri bir etkinlik haline gelecektir.

  

KUKA TÜRKİYE Pazarlama Asistanı Gülşah Özçelik

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi beklentinin üstünde bir verime sahipti. Katılımcılar çoğunlukla nitelikli ve bilinçliydi, genelde aktif projesi olan veya robot yatırımı potansiyeline sahiptiler. Katılımcıların özellikle robot alanında ilgili olmaları sayesindgetirisi oldukça fazlaydı. Makul bir maliyete oldukça faydalı bir etkinlik gerçekleşti. Sonuç olarak memnun kaldık ve yine katılacağız.


KUUNEL KALIP Satış Sorumlusu Ufuk Yüksel

Şu ana kadar yapılmamış bir organizasyonun içerisinde bulunup seçkin firmaların bir araya getirilmesi memnun ediciydi. İki gün gibi kısa bir sürede nitelikli firma ve aynı ölçüde ilgili ziyaretçilerin gelmesinden dolayı memnuniyetimizi belirtmek isterim. Konuşmacılar ve seçilen konuların da yerinde olması, ulaşılan firma sayısı ile prestijli, akılda kalıcı bir organizasyona imza atıldığını belirtir, başarının devamını dilerim.

 

 KÜBİK ROBOTİK Firma Sahibi Kürşat Bileyci

Değerlendirme yazımıza kısa ve net olarak oldukça pozitif bir fuardı diyebiliriz. Devamındaki yıllarda robot projelerimizi de sergileyebileceğimiz ve kendi standımızı yapabileceğimiz bir alan rica ediyoruz. Onun dışında oldukça verimli bir organizasyondu.

  

LODOS Teknik Endüstriyel IT ve Robotik Projeler Şefi Esra Şahin

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nin amaca yönelik bir şekilde gerçekleştiği düşüncesindeyim. Robot yatırımı düşünen farklı birçok sektörden ziyaretçinin katılımı, sektörel bazda ihtiyaçları görmemize ve değerlendirebilmemize olanak tanıdı. Olumlu dönüşler almaya başladık.

 

MITSUBISHI ELECTRIC TURKEY Satış Pazarlama Sorumlusu Ali Kıbrıslı

Genel olarak organizasyondan memnun kaldık ve beklentimiz karşılandı. Teknik destek sıkıntısı dışında bir problemimiz olmadı.


NACHI Türkiye Koordinatörü Gökhan Kırmacı

Robot Yatırımları Zirvesi, ilk defa zenlenmesi sebebiyle, başlangıçta birçok kişinin başarısında şüphe ettiği organizasyondu. Ancak, biz Nachi olarak fikrin ortaya atıldığı ilk gün itibariyle güvendik. Etkinliğin ev sahibi olan Alternatif Yayın Grubunun profesyonel yapısı bu başarının en büyük sebebi oldu. Ömüzdeki yıllarda bu organizasyonusektörün bir araya geldiği, son kullanıcıların uygulamalarına uygun çözübulabilecekleri ve robot üreticilerinin yanında, entegratör ve proje firmalarının da yer aldığı, robot bilincinin tüm alanlarda yükseltecek bir fuar konseptine döşeceğini şünmekteyiz. Nachi Türkiye olarak desteğimiz devam edecektir.

 

OMRON Pazarlama Koordinatörü Güray Yayla
Öncelikle Türkiye'de spesifik olarak robot uygulamalarına dönük bildimiz ilk

organizasyon olması ve sektörün hemen hemen ilgili tüm firmalarının toplanmış olmasından dolahareket katma ihtimali yüksek gözüktüğünü belirtebiliriz. Daha organize bir şekilde devam etmesini dileriz. Sunum odaları konsept olarak güzel şünülmüştü, katılımcıların yeterli hazırlık yapmadığını gördük, ziyaretçilerin ilgisi yeterli ölçüdeydi. Ana konferans salonunda gerçekleştirilen organizasyonlarda beklenen ilgiyi toplayabilecek konu ve konukları gözlemleyemedik. İlk defa organize ediliyor olmasından kaynaklı ufak organizasyon eksiklikleri olmuştur, mazur görülebilecek ölçüdedir.

 

ONS MAKİNA Robotik ve Otomasyon Müdürü Ömer Çakıcı

1. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne Ons Makina olarak öncelikle katılımcı olmaktan duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim. Ülkemizde henüz gelişimini tamamlamış olan robot yatırımlarının genişletilmesine ve  gerek katılımcı gerek yatırımcı firmaların bir araya toplanıp yeni yatırımlar ve iş ortaklığı vb. amaçlarla bir araya gelmesi firmaların teknoloji, reklam ve pazarlama ağına şüphesiz katkı sağlamıştır. Böyle bir ortamı ilk olmasına rağmen hazırlamaktaki özverisinden, çalışmalarından ve başarısından dolayı ST Alternatif Fuarcılık ekibine teşekkürlerimizi bildirir başarılarının devamını dilerim. 2016 yılında tekrar bir arada olmayı ümit ederim.

 

OSKON Elektronik Mühendisi Nefise Karagöz

1. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde standımız oldukça yoğun bir ilgi gördü. Ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen birçok seçkin katılımcı yük bir ilgi ile tanıtılan ünler hakkında bilgi aldı ve yakın dönemde gerçekleştirmeyişündükleri projeleri için davette bulundu. Gerek katılımın yoğunluğu ve gerekse katılımcılardan gelen taleplere bakıldığında oldukça başarılı bir zirve gerçekleşti. Böyle bir etkinliğe öncülük ettiği için ST Alternatif Fuarcılık’a teşekkür eder, başarılarının devanı dileriz.

 

PILZ İletişim ve Pazarlama Uzmanı Çağla Çokaydın

Robot Yatırımları Zirvesi ilk olmasına karşın bugüne kadar yapılan birçok etkinlikten başarılıydı. Doğru hedef kitlenin zirveye gelmesiyle bizleri memnun ettiğini belirtmek isteriz. Başarısının ileriki organizasyonlarda devam etmesini diliyoruz.


ROBORIDE Genel Müdürü Mert Çoltu

İlk defa düzenlenen bir zirve olmasına rağmen katılımcı olarak bizlerin ve gelen ziyaretçilerin beklentilerinin çok üzerinde başarılı bir organizasyonu hep birlikte tamamlamış bulunmaktayız. Organizasyon akışında herhangi bir aksaklık veya eksiklik yaşanmamış olması, ST Alternatif Fuarcılık firmasının titiz çalışmasının bir sonucu olduğu kanaatindeyiz. Ayrıca zirve öncesinde, söz konusu organizasyonun gelecek ziyaretçilere duyurulması, ilgili davetli kişilerin ve kurumların oluşturulması ve tüm Türkiye genelinde muhtelif medyalar kullanılarak ulusal radyolar ve TV kanalları aracılığıyla tanıtıma yönelik reklamlarının yayınlanması hususunda ciddi bir çalışma ve bunlara paralel başarı sergilendiğini belirtmek isteriz. Robot Yatırımları Zirvesi’nin hedeflenenden daha fazla kitleye ve kuruma ulaştığını deneyimleyen şahsım ve firmamız, Roboride Robotics, öncelikle emeği geçen m ekibe ve arkadaşlara teşekkübir borç bilir. Gelecek yıllardaki başarılı organizasyon çalışmalarında birlikte yol almayı temenni ederiz.

 

ROMAK Satış Lideri Ezgi Özkan

Fuar firmamız açısından oldua faydalıydı. Teknik olarak ne istediğini bilen ve gerçekten çöm arayan firmalar ziyaret etti standımızı. Dolayısı ile ihtiyaç sahipleri ile çözüm sahipleri buluşmuş oldu. Firmamızı daha önce yer almadığımız sektörlerde müşteriler ile buluşturmuş oldu. Fuar sonrasında müşteriler ile iletişimimizi devam ettiriyoruz. Stant alanımız daha yük olsaydı robotik uygulamalarımızı sergileme fırsatı yakalayabilirdik.

 

SCHNEIDER ELECTRIC Makina Çözümleri İş Geliştirme DepartmaMustafa Çelebi

Robot Yatırımları Zirvesi sadece spesifik katılımcılar ve tek konu odaklı olduğu için çok faydalı geçti. Üst yönetimdeki amirlerimiz, robotik çözümleri satış mühendisi arkadaşlarımız ve müşterilerimiz bu etkinlikteki iletişimden ve çözüm paylaşımlarından gayet memnunlar. Tekrarının ilerleyen yıllarda yapılması için organizatör firmayı destekliyoruz.

 

SCHUNK Pazarlama Uzmanı Pınar Alkan

Robot Yatırımları Zirvesi, genel itibariyle bizim açımızdan olumlu bir organizasyon olmuştur. Katılımcı firmaların ve ziyaretçilerin, organizasyon amacına uygun ve özenle seçilmesinin sektör ve bizler adına fayda sağlayacağını şüyoruz. Bu noktada, organizasyon duyurumu ve pr çalışmaları alanında organizasyon sahiplerini barılı buluyoruz. Halihazırdaki müşterilerimiz, partner firmalarımız ve gelecekte birlikte çalışmazın bizler ve sektör adına fayda sağlayacağını düşündüğümüz firmalar ile bizi bir araya getirebilmesi açısından organizasyonun amacına ulaştığını söyleyebiliriz.

 

SICK Görsel Kontrol & Mesafe Ürün Yöneticisi İlker Baloğlu

Zirve bence iyiydi, duyurusu sağlam yapılmış, katılım tatmin edici. Gün sayısı da bana göre uygun, çok uzun değil. En önemli nokta benim için bunun Anadolu yakasında yapılması. Herkes uçağı tercih etmeyebiliyor. Katılımcılar, Eskişehir, Konya, Kayseri gibi birçok noktadan gelmişti. Artık Anadolu Yakası’nda da fuar merkezi gibi yerler olması gerekir diye şüyorum. Robot kurulumu için stantlar küçüktü. Özetlemek gerekirse; Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi güzel, faydalı ve iyi bir organizasyon oldu.


SICK Otomotiv Endüstri Yöneticisi Cevdet Koçoğlu
Endüstri robotları geçmiş yıllara bakıldığında sadece otomotiv sektöründe ve serüretim hatlarında tercih edilmekteydi. Günüzde otomotiv sektörünün dışında gıda, plastik, metal işleme ve elektronik gibi yeni pazarlarda da uygulandığına 2015 Robot Zirvesi’nde tanıklık ettik. Sektöre özel çözümlerimizi yeni yatırımcılar ile buluşturma fırsatı verdiği için organizasyona teşekkür ederim.

 

SIFF Ticaret Müdürü Özgür Yıldız
Firmamızın uzun yıllardır imalatı olan, özgün ve üst kalite standartlarında üretilen punta kaynak tabancalarının hem ziyaretçiler hem de katılımcı firmalar tarafından

yakından incelenmesine olanak veren, son derece yararlı bir fuar oldu. Yıllardır başta otomotiv endüstrisi olmak üzere, sektörün önde gelen firmalarınca kullanılmakta ve ilgi görmekte olan bu ürün grubunun avantajlarını anlatabilmemiz için nokta atışı bir lokasyondu ve bunu iyi değerlendirdimizi düşünüyoruz. Önüzdeki yıllarda tekrar bu zirvede yer alacağımızı özellikle belirtmek isterim.

 

STAUBLİ ROBOTİK Bölüm Müdürü Bahadır Kılıç ve İş Geliştirme Uzmanı Gizem Güneş
Robot Yatırımları Zirvesi genel endüstriye robotik çözümleri konusunda bilgi alabilecekleri tek bir platform sağladı. Daha önce robotik yatırımı yapmamış olan firmalar üretici, entegratör ve diğer partner firmalarla tanışma ve projeleri hakkında konuşma imkanının yanı sıra robotik çözümlerle ilgili sunumlara ve konferanslara katılma şansı buldular. Organizasyonun öncesinde iletişim kampanyasının geniş çaplı olarak çok çeşitli endüstri ve sosyal çevrelerdeki tüketicilere ulaşması, ilk seneden bilinirliğini çok yüksek seviyelere taşıdı. Ancak katılımcı sayısının genel itibari ile beklentinin altında kaldığını söylemek yanlış olmaz. Bir de 2016 da sunumların eşzamanlı olmaması iyi olur.

 

SYS ROBOT TEKNOLOJİLERİ Kontrol Sistemleri Mürü Ahmet Samim Karkın

Fuar tanıtımı yeterli düzeyde olmasına rağmen, sanırım ilk defa düzenleniyor olması sebebi ile katılım orta düzeydeydi. Fuarın sadece robot üzerine olması büyük bir avantaj sağlamakla birlikte saf bir kullanıcı profili ortaya koydu. Katılımcı profili, fuarısadece robot üzerine olması sebebiyle daha uyumluydu. Bu da firmalar açısından zaman kayıplarını ortadan kaldırma ve etkililik açısından avantajlı idi. Butik bir fuar gibi gözükerek robotun direk müşteriye, personel tarafından anlatılmasını sağladığı için müşteriler ile birebir iletişimi güçlü kıldı.

 

TARA ROBOTİK Firma Yetkilisi Emrah Hünerlitürkoğlu

1.Robot Yatırımları Zirvesi’nin başarılı ve güzel bir organizasyon olarak gerçekleştini ve bizleri memnun ettiğini belirtmek isteriz. Başarısının gelecek organizasyonlarddevam etmesini dileriz.


THK GmbH Türkiye Satış Mühendisi Talip Düzköprü

Türkiye'de Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi'ni ilk kez düzenlediği için öncelikle Alternatif Yayın Grubu'na teşekkür ederiz. Robot sektöründeki lider firmaların çunluğunun tedariisi konumunda bulunduğumuzdan dolayı THK olarak bu organizasyonda yerimizi aldık. Gerek ziyaretçi niteliği, gerek sayıbakımından başarılı bir organizasyon olduğunu düşündüğümüz bu fuarı verimli geçirdimizi söyleyebiliriz. Ancak ilerleyen yıllarda yapılacak organizasyonlarda daha yük boyutlu robotlara ve çalışmalara imkan veren ortamın sağlanması gerektiği fikrindeyiz. 2016 da humanoid (insansı) robotlarımız ile bu organizasyonda yer alacağımızı şimdiden bildirmek isteriz.

 

TROAX Şirket Yöneticisi Hüseyin Kuhak

Organizasyondan çok memnun kaldık. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. İsveç’ten geleİhracat Mürümüz sadece ilgili kişilerin ziyaretçi olmasını olumlu değerlendirdi.

 

YASKAWA Robotik Bölüm Müdürü Hakan Eskiyazı

Fuar öncelikle beklentimizin üzerine çıktı. Gelen ziyaretçilerden memnun kaldık. Kontak halinde olduğumuz müşterilerimizin yanı sıra yeni firmalarla da iletişime geçme fırsatımız oldu. Fuar ziyaretçileri genel olarak konu ile ilgili kişilerdi. Bu da fuarın verimliliğini arttırdı. Gelecek sene fuarın Anadolu yakasında Gebze’ye yakın bir bölgede olmasının daha fazla kitleye ulaşmada anahtar rol oynayabileceğini şünüyor ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

 

VDMA Robotics + Automation Derni, Genel Müdür Patrick Schwarzkopf

Zirve ve Sergi, Türkiye’nin hızgelişen enstriyel sektörünü canlandırmak için doğru anda gerçekleştirilmiş ani bir başarıydı. Kullanıcılar rekabetlerini arttırmak için kullanabilecekleri inovatif robot teknolojileri ve uygulamaları ile alakalı bütüncül genel bir bilgi edindiler. Etkinliğin formatı sergi, konferans ve networking’ten oluşan güçbir kombinasyondu. Gelecek sene daha da yük olacağından eminim.