III. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi
çok sayıda iş bağlantısına sahne oldu

Bu yıl üçüncü kez kapılarını açan Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, 84 firmanın katılımıyla Yeşilköy İstanbul’da gerçekleştirildi. Zirve esnasında çok sayıda katılımcı firma yeni iş bağlantıları yaptığını açıkladı.

Ziyaretçi bazında yüzde 26 büyüyen Robot Yatırımları Zirvesi’ni bu yıl 3 bin 870 kişi ziyaret etti. Fabrikaların üretim, yatırım, bakım ve satın alma süreçlerinden sorumlu teknik yetkililerin ücretsiz olarak ziyaret ettiği zirvede, 3 gün boyunca çeşitli sunumlar düzenlendi. Sunumlarda özellikle üretim süreçlerini modernize ederek, maliyetleri düşürmenin püf noktaları anlatıldı. Katılımcı firma standlarında, uygulama örneklerinin yer aldığı zirveden, ziyaretçi ve katılımcı firmalar oldukça memnun ayrıldıklarını belirtti.

Çok Sayıda Katılımcı Firma Standını Büyütmek İstiyor

 

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, her yıl robotik çözüm sunan sektör profesyonelleriyle, üretim süreçlerinde robot kullanmak ya da robot sayısını artırmak isteyen firmaları bir araya getirmeye devam ediyor. 3 günlük organizasyon esnasında katılımcı firmaların birçoğu yatırım potansiyeli olan firmalarla tanışmanın memnuniyetini dile getirdi. Zirvede ziyaretçilerini daha iyi ağırlayabilmek için standını büyütmek isteyen çok sayıda firma oldu.

 

Türkiye’nin Her Bölgesinden Potansiyel Yatırımcılar Geldi

 

Dünyanın en büyük robotlu otomasyon fuarı Automatica işbirliğiyle düzenlenen 3. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden sanayicileri bir araya getirdi. 3 bin 870 kişinin ziyaret ettiği etkinlikteki ziyaretçi dağılım oranında Marmara bölgesi yüzde 79 ile ilk sırada yer aldı. Marmara Bölgesi’ni, yüzde 7 oranıyla İç Anadolu ve ardından Ege ve Akdeniz bölgeleri takip etti. Türkiye’nin yanı sıra komşu ülkelerden gelen ziyaretçiler de oldu. 

 

 

 

 

Gelen Ziyaretçi Profili

 

Standart fuar konseptinden farklı yapısı ile katılımcı firmalar ile doğru ziyaretçileri buluşturmayı hedefleyen zirveye sektör dışı ziyaretçi profili minimumda tutuldu. Fabrikaların üretim süreçlerinden sorumlu kişilerin bulunduğu 3. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde ziyaretçilerin %18’i Genel Müdür/Yardımcıları idi. Elektrik mühendisleri, proje sorumluları ve üretim müdürleri çoğunlukta olan kitleyi oluşturdu.

 

 

67 Adet Sektörel Sunum Yapıldı

 

Sektörel sunumlar ve çözüm gösterileri ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Üç gün süren etkinlikte 84 katılımcı firma, 67 adet sunum gerçekleştirdi. Sektörel sunumlarda, robot teknolojisinin geldiği son nokta ziyaretçilerle paylaşıldı. Firma tanıtımı konseptinde yapılan sunular pek ilgi görmezken, eş zamanlı sunumların kaldırılması talep edildi. 3. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde özellikle, yaklaşık yatırım maliyetleri ve yatırım geri dönüş süreleri hakkında fikir veren sunumlar başarılı bulundu.

 

Öne Çıkan Katılımcı Firma Görüşleri

 

- Katılmış olmaktan çok memnunuz. Zirve, robot teknolojileri konsepti dışına çıkıp büyütülmemeli.
- Eşzamanlı sunumlar kesinlikle kaldırılmalı.
- Stand kurulumu için belirli bir firmaya bağımlı olunmamalı, katılımcı kendi çalışacağı kurulum firmasını seçebilmeli.

 

Öne Çıkan Ziyaretçi Görüşleri

 

- Sunumlar eşzamanlı olmamalı.
- Özensiz sunumlara izin verilmemeli.
- Zirve daha büyük bir alanda olmalı, katılımcı firma sayısı artırılmalı.
-Standlarda kaynak ve pick&place uygulamaları dışında örnekler de sergilenmeli.